MOLDAVSKO – Vinařská Země

Moldávie se nachází v jihovýchodní části Evropy, mezi Ukrajinou a Rumunskem. Země má roztříštěný reliéf, s nízkými kopci, slunnými náhorními plošinami a pláněmi lemovanými dvěma řekami, Prut a Dněstr. Klima je mírně kontinentální, s vlivy od Černého moře. Nachází se na 46-47 stupni zeměpisné šířky, stejně jako ostatní slavné vinařské oblastí v Evropě, podloží v jižní části je vhodné pro výrobu kvalitního červeného vína, v centrální části země zejména pro víno bílé.

Moldavsko má 112 tisíc hektarů vinic osázených a více než 30 odrůd. K dispozici jsou 4 vinařské oblast: Valul lui Traian (jihozápad), Stefan Voda (jihovýchod), Codru (střed), a Balti (sever).

moldavie vinice

Moldavské sklepy

Vinné sklepy Cricova a Milesti Mici – tvoří spolu s přilehlými vinicemi doslova vinařské království. Jedná se o největší vinné sklepy na světě. Původní chodby používané pro těžbu vápence dnes slouží díky příznivým klimatickým podmínkám zejména pro skladování vinných sudů. Nachází se zde největší světový archív vín. Spletité podzemní chodby mají délku kolem 120 km u Cricova a 200 km u Milesti Mici. Část z nich je přístupná veřejnosti.